Кошик
23 відгуків
"HiFi Cinema Ukraine" инсталляционная компания
+380678032184
+380678032184
мобильный KyivStar
+380959183501
мобильный Vodafone UA
+380445707765
с 10:00 до 19:00 (кроме выходных)

Thorens і винив: еволюція механіки, історія успіху

Thorens і винив: еволюція механіки, історія успіху
Як ви думаєте, звідки взявся вініл? Хто перший зробив програвач грамплатівок? Чому саме Thorens? Відповіді на питання в статті про програвачі вінілових пластинок торгової марки Thorens.

06.10.15

Thorens і винив: еволюція механіки, історія успіху.

Отже, просте питання: хто вважається найстарішою компанією з випуску вінілових програвачів?.. Компанія Thorens отримала назву на честь свого батька-засновника Германа Торенса (Hermann Thorens), геніального механіка і успішного підприємця. У 1883 році він створив невеликий сімейний бізнес.

Саме, в 1883 році в місті Сент-Круа, розташованому на заході Швейцарії, з'явилася компанія Thorens. Відмінний старт фірмі забезпечив випуск музичних шкатулок, часових та інших механізмів, а також запчастин до них, причому виробництво шкатулок протрималося аж до 1985-го, поки компанія Reuge SA не викупила цю частину бізнесу.

Фото 1. Музична скринька Thorens, що грає мелодію Ірвінга Берліна «How Dry I Am»:

Історично Thorens прославилася завдяки циліндричним фонографам Томаса Едісона, які фірма почала виробляти в 1903 році. У 1906-му бренд зайнявся виробництвом рупорних грамофонів для програвання записів з шеллаковых дисків і став основним постачальником пружинних моторів для них. У різний час під маркою Thorens випускалися губні гармошки, запальнички, бритви і навіть лижне спорядження.

Фото 2. Усередині цієї моделі автомобіля знаходиться музична шкатулка Thorens:

У 1927-му сімейний бізнес переріс в акціонерне товариство AG (скор. від Aktiengesellschaft), а вже в 1928 році в модельному ряді Thorens з'явився перший грамофон з електромотором і, між іншим, прямим приводом, який був запатентований. У наступному році відбувся ще один прорив — була представлена перша електрична головка звукознімача з рухомим магнітом.

У 1933-му в виробничу програму Thorens був включений легендарний MM-картридж Omnix, який забезпечував точне звучання і мав притискну силу в 110 г (так важкувато по мірках сучасних LP, але це був хороший показник для того часу). У 1943-му компанія створила ряд програвачів з автоматичною зміною пластинок, а в жовтні сталася трагічна подія — засновник бренду Герман Торенс помер.

Після війни компанія Thorens зайнялася масовим виробництвом аудіофільських вінілових вертушок, які досі залишаються зразком високоякісної аудіоапаратури. Знаковою моделлю для Thorens став програвач Hi-Fi-класу TD 124, розроблений інженером Луї Тевено (Louis Thevenaz). Апарат був офіційно представлений в 1957 році, мав 12-дюймовий опорний диск з чавуну вагою 4,5 кг, потужний синхронний двигун, 4 швидкості (16, 33, 45 і 78 об/хв) і майданчик, на яку можна було встановити будь-який стандартний тонарм на вибір. Модель володіла унікальним приводом: від шківа двигуна з допомогою товстого короткого пассіка момент передавався на ступінчастий шків, з'єднаний з роликом, що обертає опорний диск. Програвач користувався великим попитом і була предметом жадання для любителів якісного звуку, що в підсумку стало точкою відліку в плані повної переорієнтації Thorens на випуск вінілових джерел високого класу. До моменту припинення виробництва TD 124 в 1967 році по всьому світу було продано понад 90 тисяч екземплярів цієї моделі.

Фото 3. Портативний грамофон (ще його називали «cameraphone») Thorens Excelda:

З 1958-го по 1961-й були випущені вертушки TD 184, TD 134 (з тонармом BL104), TD 135 і топовий тонарм BTD-12S. Конструкція цих моделей була дещо спрощена. Вони призначалися для того, щоб заповнити різні цінові ніші. Пізніше в лінійці з'явився апарат TDW 224 з автоматичною зміною пластинок. В наступному році Thorens почала співпрацювати зі швейцарським брендом Paillard SA — виробником друкарських машинок і кінокамер. Правда, через три роки альянс розпався через виниклі розбіжності.

У 1965-му була представлена прогресивна компактна модель TD 150, оснащена «плаваючим» підпружиненим субшасси з триточковим кріпленням, на якому був встановлений тонарм TP13, опорний диск з цинкового сплаву і вузол підшипника з валом з нержавіючої сталі і втулкою з синтерированной бронзи. До основного шасі кріпився синхронний 16-полюсний 2-фазний електромотор змінного струму. Передача моменту відбувалася з допомогою пассіка, що дозволяє зменшити детонацію. Завдяки цьому забезпечувалися відмінні характеристики і знижений рівень рокоту.

Фото 4. LP-програвач Thorens TD 124. У 1967 році по всьому світу було продано понад 90 тисяч екземплярів цієї моделі:

У 1966-му році відбулося злиття Thorens з компанією Вільгельма Франца (Wilhelm Franz) EMT, ребрендинг до назви Thorens-Franz AG і переведення виробничих потужностей, а також відділів з дослідження/розробки в Німеччину. У 1968-му вийшов новий флагман TD 125 з електронним керуванням швидкістю обертання двигуна, а також версія TD 125 LB з подовженою базою для 12-дюймових тонармов.

Топова модель 1974 року TD 126 з тонармом TP16 мала підсвічуються кнопки управління і електронне кнопкове перемикання між трьома швидкостями (33,3, 45 і 78 об/хв), але використовувала все той же 16-полюсний синхронний двигун змінного струму. До 1975 році компанія випустила свій 500-тисячний вініловий програвач.

Фото 5. LP-програвач Thorens TD 160 Super:

У 1978-му з'явився новий флагман TD 126 MkIII з тонармом Isotrack, що володіє низькою ефективною масою. У ньому використовувався 72-полюсний електродвигун постійного струму з тахогенератором, додатковий мотор для підняття тонарма та інші удосконалення. В цей же час Thorens представила ресивер AT403, касетну деку PC 650, спікери Sound Wall і пристрій Rumpelmeßkoppler для виміру рокоту в програвачах.

У 1979-му була створена масивна референсна модель Thorens Reference, що використовує для демпфування металеві гранули і вагою 90 кг, яка стала прообразом сучасних топових вінілових програвачів класу High End.

Фото 6. Програвач вінілових пластинок Thorens Reference у різних обробках:

Компанія продовжувала вдосконалювати свій модельний ряд вертушок, випускаючи все більш досконалі апарати. На початку 80-х лінійка доповнилася вертушкою TD 226 з місцем для двох тонармов і спеціальним матом з вакуумним насосом для більш надійного притиску пластинок. У 1983-му з'явилася 55 кг модель референсного рівня Thorens Prestige.

В 1983 році до 100-річної річниці бренду відбулися важливі зміни — структура Thorens була повністю реорганізована і поділена на три незалежні компанії: Thorens-Cabasse Vertriebs GmbH (організація збуту і розподіл товару в Німеччині), EMT-Franz GmbH (розробки і дослідження в області професійного студійного обладнання) і Thorens Produktions GmbH (дослідження, розробки і виробництво р. Лар, Німеччина).

У 1988-му був створений оригінальний концепт Thorens Concrete з підставою, виконаних з бетону. У 1990-му в програмі з'явився програвач TD 3001 класу High End, в цей же час відбувся черговий перенос виробничих потужностей компанії в межах Німеччини.

Фото 7. У моделі Thorens Concrete підстава виконана з бетону:

У 1994-му був випущений ламповий передпідсилювач і оконечник з нового сімейства Consequence, а також ламповий перед і мощник з серії Classic. Рік потому в програмі Thorens з'явилися перші CD-програвачі, RDS-тюнер і навіть зовнішній ЦАП. У 96-му доповнили лінійку підсилювальні моноблоки і мережевий кондиціонер. У 95-го в Берліні була організована дослідна лабораторія Thorens для розробки і виробництва аудіоапаратури класу High End.

Фото 8: Збірка LP-програвача Thorens TD 350:

У 2000-му році виробництво в районі міста Лар (Німеччина) довелося згорнути через кризу. Тим не менше, до кінця тисячоліття кількість випущених Thorens програвачів досягло рекордного показника в 1300000 (один мільйон триста тисяч) примірників. У 2002-му компанія була перереєстрована в Швейцарії під назвою Thorens Services Ltd. зі штаб-квартирою в місті Гибенах (Giebenach). Сталася повна реорганізація Thorens на чолі з новим власником. У 2005-му представлений вініловий програвач TD 800, а роком пізніше з'являється лінійка електронних компонентів Thorens Electronic.

У 2008-му компанія відзначила своє 125-річчя, а роком пізніше був випущений програвач TD 309 з фігурною формою столу і підпружиненим субшасси Tri-Balance. В даний час більшість виробничих потужностей Thorens, на яких збирається і настроюється майже вся продукція компанії знаходиться в Німеччині.

Сучасний модельний ряд вінілових вертушок Thorens розділений на три основні лінійки — початкову, середню і верхню.

Програвачі вінілових дисків Thorens початкової модельної лінійки:

У початкову лінійку входять моделі бюджетного рівня — прості по конструкції, легкі в управлінні і за порівняно доступною ціною.

LP-програвач Thorens TD 158 з встановленим на заводі картриджем і тонармом — типовий представник бюджетної лінійки. Модель відповідає слогану plug-and-play. Для роботи з TD 158 достатньо подати харчування, встановити платівку на мат опорного диска та пересунути повзунок «старту». Далі вертушка все зробить сама, а після закінчення відтворення поверне тонарм на вихідну позицію.

Фото 9. LP-програвач Thorens TD 158:

Модель отримала стриманий дизайн, електронний перемикач швидкості обертання (33,3 або 45 об/хв) і має якісну акрилову кришку. Опорний диск діаметром в 12 дюймів (305 мм) виконаний з алюмінію і встановлений на субдиск, на який за допомогою пассіка обертаючий момент передається від електродвигуна змінного струму. Вертушка укомплектована фірмовим алюмінієвим тонармом TP 17 з антискейтингом і MM-картриджем. Важить Thorens TD 158 всього 4,5 кг, використовує для живлення зовнішній адаптер і цілком підходить для не дуже вимогливих меломанів, які мають велику колекцію вінілу.

У початкову лінійку також входить трьохшвидкісна модель TD 170 з тонармом TP 18, головкою звукознімача Ortofon OM 10 і столом, виконаним з MDF. Є версія з вбудованим фонокорректором. Очолює початкову лінійку модель TD 190-2, яка відрізняється більшою вагою, має більш важкий опорний диск і тонарм TP 19-1 з картриджем OM 10.

Фото 10. LP-програвач Thorens TD 170:

Програвачі вінілових дисків Thorens середньої модельної лінійки:

Програвач Thorens TD 209 запозичив багато технічні рішення у свого старшого побратима — легендарної моделі TD 309 з інноваційної підвіскою Tri-Balance, що отримала безліч нагород від спеціалізованих видань і організацій (включаючи EISA). В першу чергу TD 209 привертає до себе увагу радикальним фігурним дизайном глянсового ефектного корпусу (доступний червоний, чорний або білий колір), який виконаний з MDF, встановлений на три регульовані ніжки-опори і за формою нагадує лицарський щит. У програвачі задіяний новий 9-дюймовий тонарм TP 90, що базується на перевіреній часом моделі TP 92 і використовує прецизійні японські підшипники з низьким рівнем тертя. Трубка тонарма виготовлена з прокатного алюмінію і демпфирована за допомогою технології RMR (задіяно антирезонансне кільце), а противагу виконаний з нержавіючої сталі. Для регулювання висоти тонарма використовуються прокладки-спейсери, доступна настройка азимута і заходу голки (overhang).

Фото 11. LP-програвач Thorens TD 209:

Вертушка укомплектована фірмової головкою звукознімача з рухомим магнітом TAS 267, яку у разі необхідності можна замінити на більш серйозні картриджі, приміром, на Ortofon 2M Blue або Cadenza Red. Для антискейтинга використовується пара феритових магнітів.

Окремої уваги заслуговує «позичений» у TD 309 низьковольтний електродвигун постійного струму з сервоприводом, системою зміни натягу пассіка і низьким рівнем шуму. Мотор вбудований в корпус, але перебуває в особливому пластиковому субшасси для зниження вібрацій. Плоский пассік передає момент на субдиск з встановленим зверху опорним диском. Для вибору необхідної швидкості (33,3/45 об/хв) у Thorens TD 209 використовується електронний перемикач.

Інженери компанії серйозно попрацювали над конструкцією опорного диска, який важить 900 грамів і складається з декількох частин — алюмінієвої (знизу) і акрилової (зверху), між якими є картонна прошарок. Картонка виступає в ролі механічного роздільника для мінімізації резонансів, а також може використовуватися в якості кутоміра для установки картриджа.

Модель TD 209 ідентична програвача TD 206 із звичайним прямокутним дизайном столу, але відрізняється від нього формою корпусу, меншою вагою і відсутністю комплектної пилезащитной кришки.

Крім перерахованих вище вертушок, в середню лінійку входять програвачі TD 203, TD 235, а також класичні TD 240-2 і TD 295 MK IV.

Фото 12. LP-програвач Thorens TD 203:

Виконавчий директор компанії Хайнц Рорер (Heinz Rohrer) так прокоментував моделі TD 209 і TD 206 про їх випуск: «Ви не зможете почути справжнє якість звучання вінілу на дешевій вертушці. Багато з пропонованих в цій ціновій категорії продуктів являють собою погані компромісні рішення. З іншого боку, немає сенсу у створенні наддорогих програвачів, які принесуть задоволення тільки жменьці добре забезпечених покупців. Наша цільова група в даному випадку — це середній клас: меломани, які чудово орієнтуються в даній техніці, мають амбіції, і, можливо, глибоко захоплені прослуховуванням записів, але не володіють необмеженими фінансовими ресурсами. Ми хочемо залучити новачків і спокусити тих, хто повертається до забутого хобі, дістаючи свою колекцію платівок з горища. Вінілові записи — це не релікт. Вони охоплюють саму суть звуку. Донести до слухача цей «меседж» стало нашою головною мотивацією при розробці TD 206 і TD 209».

Програвачі вінілових дисків Thorens верхній модельної лінійки:

Топова аудіофільскій лінійка вінілових вертушок Thorens складається з моделей TD 2015, TD 2035, TD 350 і TD 550. У цих програвачах використовуються найбільш ефективні технічні рішення і максимум функцій, а також найбільш якісні і дорогі матеріали.

Фото 13. Програвач вінілових пластинок Thorens TD 2015:

Флагман TD 550 має 20-кілограмовий прямокутний корпус з розкішною обробкою верхньої площадки: можливий варіант з покриттям рояльним лаком або версія зі шляхетним ебенове дерево. Його витончені округлені лаковані боковини чудово доповнюють серію електронних компонентів Thorens, а фронтальна панель і опорний диск доступні в матово-чорному (анодований алюміній) або в хромованому виконанні.

В основу Thorens TD 550 покладена конструкція моделі TD 350 з підвісним шасі, яке поглинає вертикальні і горизонтальні коливання. Флагман оснащений комбінованим корпусом (виконаний з MDF і алюмінію) з легким карбоновим субшасси на триточкового пружинної підвісці для ефективної боротьби з вібраціями і резонансами. На субшасси закріплений стакан підшипника і тонарм. Програвач отримав пассиковый привід, причому сам пассік має квадратним перетином і надягається прямо на опорний алюмінієвий диск, який важить більше 6 кг.

Фото 14. Програвач вінілових пластинок Thorens TD 350:

Корпус великогабаритний TD 550 дозволяє оснастити його різними по довжині тонармами, в тому числі і 12-дюймовими. На заводі компанія комплектує програвач такими моделями, як Thorens TP 125 (12"), Ortofon AS-212S (9"), Ortofon AS-309S (12"), SME 309/312 (9"/12"), SME M2-9/M2-12 (9"/12") та іншими. Пластина, на яку встановлено тонарм, виконана з дуже міцного композитного матеріалу на основі карбонових волокон, завдяки чому забезпечується його жорстка зв'язка з опорним диском. На верхньому майданчику Thorens TD 550 є гвинти з накатаною головкою для налаштування положення пружинного субшасси, а регульовані конусні ніжки забезпечують строго горизонтальну установку підстави програвача щодо опорної поверхні. Для точної установки в комплекті є спиртової бульбашковий рівень.

Фото 15. Програвач вінілових пластинок Thorens TD 2035:

LP-програвач використовує синхронний двигун змінного струму з гранично низьким рівнем шуму і електронним контролем процесу запуску, завдяки чому необхідна швидкість обертання досягається в найкоротші терміни.

На фронтальній панелі розташовані кнопки подачі живлення і старту (з LED-індикатором) для запуску двигуна, двокнопочні селектор швидкості (33/45 об/хв) і підсвічений фірмовий логотип. У тильній частині знаходиться вихід RCA, а також балансний XLR, що рідко зустрічається навіть у топових вертушках. Там же є потенціометри для тонкого налаштування швидкості обертання і яскравості підсвічування логотипу. В комплект входить акрилова пилезахисний ковпачок, а для живлення використовується зовнішній адаптер.

Фото 16. Програвач вінілових пластинок Thorens TD 550:

Референсний Thorens TD 550 дозволяє повністю розкрити потенціал топових тонармов і картриджів, забезпечуючи максимально реалістичний і природний звук з ідеальним тональним балансом, чудовою микродинамикой, музикальністю, прозорими ВЧ, акуратним натуральним басом і тривимірною сценою.

Фонокорректоры, підсилювачі, передпідсилювачі та аксесуари Thorens:

Крім вінілових вертушок бренд Thorens збирає та інші електронні компоненти. У програмі компанії присутні чотири фонокорректора: топовий TEP 302, моделі MM 008 ADC (з аналого-цифровим перетворювачем) і MM 008, а також наймолодший передпідсилювач для MM-картриджів MM 002.

Флагманський фонокоректор преміум-класу Thorens TEP 302 працює з MM/MC-картриджами, виконує точну RIAA-корекцію і відмінно поєднується з фірмовими програвачами. Модель відноситься до чистого класу A, в її ланцюгах застосовуються добірні операційні підсилювачі з низьким рівнем шуму. На борту є 15 Гц інфразвуковий фільтр для захисту НЧ-динаміків від перевантаження. Топологія схем цього пристрою була оптимізована після тривалих контрольних прослуховувань.

Фото 17. Фонокоректор Thorens TEP 302:

Модель має добротним металевим корпусом з хромованим фасадом і бічними дерев'яними панелями, які підкреслюють її високий статус. З допомогою DIL-перемикачів, вбудованих в днищі корпуса, вибирається режим роботи для певного типу головки звукознімача (MM або MC), забезпечується настроювання вхідний ємності і вхідного опору для кожного каналу. Коефіцієнт підсилення для MM-картриджів становить 40 дБ, а для MC-картриджів — 60 дБ. У ланцюгах використовуються металлопленочные резистори з імпедансом в 3,5 кОм, 1,5 кОм, 1 кОм, 680 Ом і 150 Ом.

На тильній панелі знаходиться клема заземлення, вхід і вихід на роз'ємах RCA, а також регулятор яскравості підсвічування логотипу. Для живлення фонокорректора задіяний зовнішній адаптер.

Фото 18. Фонокоректор Thorens MM 002:

На відміну від флагмана початкова модель Thorens MM 002 призначена для роботи тільки з тими вініловими вертушками, які оснащені головками звукознімача з рухомим магнітом. Це базовий пристрій стане альтернативним варіантом по відношенню до фонокорректорам, вбудованим в підсилювачі або ресивери.

Вхідний імпеданс і ємність моделі MM 002 мають фіксований показник (47 кОм/220 пФ), коефіцієнт посилення дорівнює 40 дБ, а коефіцієнт гармонік складає лише 0,015%. Апарат отримав спрощений металевий міні-корпус, має вхід і вихід на роз'ємах RCA, заземлюючу клему, вмикач живлення на тильній стороні і живиться від зовнішнього блоку (24 В).

Фото 19. Гібридний передпідсилювач Thorens TEP 3800:

До недавнього часу у виробничу програму компанії входили компоненти референсного рівня: гібридний передпідсилювач Thorens TEP 3800 (топологія «подвійне моно», відсутність конденсаторів в сигнальних ланцюгах, балансний вихід) і гібридний моноблок Thorens TEM 3200. Обидві моделі отримали симетричну схемотехніку і поряд з транзисторами використовують лампи. Моноблок володіє масивним тороїдальним трансформатором, оснащений MOSFET-транзистори на виході, має низький коефіцієнт гармонік, високий демпінг-фактор (більше 500) і дозволяє розвивати потужність 200 Вт (8 Ом) або 400 Вт (4 Ом). Для АС передбачені 4 клеми WBT. Також є балансний вхід XLR. Обидві моделі побудовані на базі унікальної революційної схеми, представленої конструктором Франком Блебаумом (Frank Blöhbaum).

Фото 20. Набір для чищення вінілових пластинок від Thorens:

Під маркою Thorens виробляються різні аксесуари для вінілових програвачів: тонарми TP92 OEM/TP92 OEM P, коркові і пробково-гумові мати, клэмпы для пластинок, механічні ваги для налаштування тонарма, комплекти і щітки для чищення голок і вінілових платівок. Випускаються навіть вінілові диски із записами класичної музики.

Інші статті